Блог

Какво трябва да знаем за мащерката

от в Българско билколечение, Здравни съвети октомври 15, 2019

Подправка, билка и красиво цвете. Мащерката се вписва идеално във всяка една от тези категории. Изключително популярна, от една страна, заради своите вкусови качества, а от друга, заради лечебните си свойства. Малките лилави цветчета, заедно с плодовете и листата на растението са пълни с полезни за здравето вещества. Съдържат антиоксиданти и антимикробни съставки, благодарение на които мащерката успешно се бори с различни вируси, гъбички, паразити и бактерии.

Не случайно е включена в състава на сиропи за кашлица. Тази билка има отхрачващо, спазмолитично и противовъзпалително действие. Помага при астма, бронхит, ангина и грип. Етеричното масло в мащерката подпомага изчистването на секретите и слузта от дихателните пътища и едновременно с това успокоява лигавиците и потиска развитието на вредни микроорганизми.

Мащерката, особено в комбинация с други билки като мента, успокоява стомаха, подобрява храносмилането и облекчава колики и друг стомашен дискомфорт. Проучванията показват, че може да се прилага дори при язва, гастрит и спастичен колит. Помага при лечение на диария и газове, а и може да се справи с някои паразити, които се срещат в човешкия организъм.

Едно по-малко известно приложение на мащерката е за повишаване на хигиената на устната кухина. Тя може да ограничи отлагането на зъбна плака и да помогне в превенцията срещу кариеси. Затова и е честа съставка към пастите за зъби и водата за уста на билкова основа. Освен това приложена като гаргара помага при зъбобол, възпаление на венците и болки в гърлото от различен характер.

Най-често, когато говорим за прием с лечебни цели, мащерката се използва като отвара. Има различни рецепти, а често се пие и в комбинация с други билки. Чаят се приготвя като супена лъжица изсушена билка се запари в 250-300 мл вряла вода за около половин час. Допустимо е да се пият 2-3 чаши на ден.

Може да се прилага и външно при лечение на акне, рани и някои видове кожни инфекции. При рани, които зарастват трудно, се прилагат вани с мащерка. За целта 100 г билка се запарва за 30 мин. в 2 литра кипяща вода. След прецеждане се добавя към останалата вода във ваната. При пърхот, главата се облива с чай от мащерка след измиване с шампоан.

При кашлица може да се приготви домашен сироп от мащерка, но е необходимо повече време. За целта стръкове мащерка се потапят във вода и се изтръскват. Нареждат се в буркан ред билка, ред захар до запълване на съда. Оставя се на слънце за 3 седмици, като от време на време бурканът се обръща. Сместа се филтрира и се оставя на слаб котлон, като се маха от огъня, преди да заври. Съхранява се в хладилник. Пие се по 1-2 ч.л. дневно от деца и по 1-2 с.л. от възрастни.

От свежите цветове мащерка може да се приготви и олио, което е много подходящо за масаж на уморени и болезни участъци от тялото. Цветовете се слагат в стъклено шише или буркан и се заливат със зехтин, слънчогледово олио или друга подходяща мазнина. Оставят се за 2 седмици на слънце и след това се прецеждат.

Трябва да се има предвид, че като цяло мащерката почти не дава странични ефекти и има добра поносимост, но все пак не е добре да се приема по време на бременост в големи количества, защото може да предизвика контракции. При някои хора етеричното масло в билката може да предизвика кожни раздразнения или алергична реакция. Продължителният прием рядко може да доведе до главоболие, виене на свят и диария. Мащерката има свойството да забавя съсирването на кръвта, затова не трябва да се използва преди или след операции, както и в комбинация с други противосъсирващи медикаменти.