3 билки за лечение на пърхот
Пърхотът е често срещана лека форма на себореен дерматит. Отключва се от различни раздразнения на скалпа или гъбички. Освен че причинява козметичен дискомфорт, това заболяване може да бъде и доста неприятно с постоянен сърбеж и ранички по главата. В аптеките и в цялата магазинна мрежа има различни лекарства и шампоани срещу пърхот, всички те обаче имат по-скоро временен ефект, а не е изключено и да усложнят проблема, като изсушат и раздразнят скалпа допълнително. Но има начин този проблем да се реши без използване на химия, а по естествен и натурален начин – чрез билки. Ето кои са и най-подходящите от тях за лечение на пърхот.
- Коприва
Копривата има редица свойства и е богата на витамини, минерали и дъбилни вещества с важно значение за пречистването на кръвта. Съдържа силициева киселина, която заздравява съединителната тъкан, ноктите и косата. Тя е и едно от основните средства за борба с пърхота. За справяне с него е достатъчно да се приготви чай от 1 чаена лъжица сухи листа и 1 ч.ч. вода, запарени за 10 мин., с който редовно да се облива главата и да се масажира скалпът. Друг вариант е следната отвара: 500 мл вода, 500 мл натурален оцет и 100 грама коприва се смесват и се остават да врят 30 минути. След като сместа изстине се прецежда и се нанася на главата всяка вечер в продължение на седмица, след което процедурата се повтаря по веднъж седмично. Ефективен метод е накисването на коприва в ябълков оцет за 1-2 седмици. През това време билката трябва да бъде на тъмно, а последващата употреба е чрез втриване в косата няколко пъти седмично. Ако се притеснявате от миризмата на оцет, то бъдете спокойни, тя изчезва много, много бързо от самосебеси. Оцетът се използва във всички натурални рецепти за домашни почистващи препарати, освен в козметиката, защото има естествени антибактериални свойства, но също така се изпарява много бързо и позволява на естествените аромати на лимон, етерични масла, билки, дървесина да изпъкнат.
- Лайка
Не може да пропуснем тази широкоразпространена билка със силно антимикробно и противовъзпалително действие. Тя помага за успокояване и възстановяване на раздразнената кожа. Подходяща е за всяка възраст и като бонус леко изсветлява косите. Може да се използва при всяко миена на главата след запарване във вода. Достатъчно е да се облее скалпа. При по-сериозни случаи, в кожата на главата може да се втрие с масажни движения комбинация на масла от лайка и бадем. Много ефективна е и следната рецепта, базирана на лайка и чесън: 3 с.л. от билката се заливат с чаша вряла вода, отделят се 3 с.л. от чая и към тях се добавя 1 ч.л. прясно изцеден сок от чесън. Сместа се разбърква и се нанася върху скалпа за 10 мин, след което се измива. Процедурата се повтаря 1-2 пъти седмично. Разбира се, чесънът е уникален със своите свойства, но за разлика от оцета, оставя следа. Затова можете да си приготвите домашен спрей от розова вода, лимон, масло от лавандула и глицерин, за да неутрализирате аромата на чесън: в пулверизатор смесвате 100 млл. розова вода, сок от 1 прясно изцеден лимон, 5-10 капки лавандулово масло и 5-10 капки глицерин. Спреят е изключително подходящ за суха или изтощена коса и за стелиризиране на естествени къдрици или чуплива коса.
- Розмарин
Розмаринът е богат на антиоксиданти и витамини. Когато се прилага върху косата, най-често се използва под формата на масло. То има антисептично и болкоуспокояващо действие, предотвратява косопада, тонизира и намалява секрецията на мастните и потните жлези. Много добре почиства скалпа, облекчава сухотата и сърбежа, а и подпомага растежа на косата. Може да се използва по няколко начина, един от които е като 10-15 капки от маслото се добавят в шампоана. Друг вариант е да се нанася директно върху скалпа или като съставка на маски, които се втриват в корените на косата.
Билката може и да се използва чрез отвара, като 4 с.л. сухи листа се запарят в 1 литър вода за 10 мин. След охлаждане се филтрира и се излива върху чиста коса, без да се отмива. Добре действа и комбинацията от розмарин и салвия. Това е старо средство за борба с пърхот. Преди употреба, двете билки се накисват във вряла вода за 24 часа, след това се използват за масаж на скалпа и за изплакване на вече чиста коса. Отвара от розмарин и кора от хининово дърво подобрява състоянието на скалпа и контролира пърхота. Приготвя се по следния начин: 300 гр. хининова кора се добавя във 2 л. вряща вода. Оставя се на котлона за 15 минути, след което се добавя 200 гр. розмарин и съда се дърпа от огъня. След изстиване сместа се прецежда и се съхранява в стъклен съд в хладилник. Използва се за изплакване на главата върху чиста коса. Необходимо е да отбележим, че хининът има обратното действие на лайката – лайката изсветлява косата, докато хининът я потъмнява. Ако обичате да експериментирате с цветовете на косата, тези две билки са отличен естествен начин да избегнете химическо обезцветяване във фризьорския салон! А има и бонус точки – заздравявате скалпа и косата си!
АЛТЕРА.БГ социални медии