4 билки за лечение на синузит
Синузитът е заболяване на синусите, което може да се проявява епизодично или да прерасне в хроничен проблем. При гной и висока температура е необходим прием на антибиотици, но при липса на бактериално възпаление, лечението може да се осъществи напълно успешно и чрез средствата на народната медицина. В следващите редове ще разгледаме четири от най-често използваните билки срещу синузит.
- Хрян: Външно се прилага като коренът от хрян се настъргва на ситно ренде. 1 с.л. от него се смесва с лъжица брашно и лъжица оцет. Получената каша се слага върху марля на предварително намазано с мас, олио, зехтин или крем чело. Държи се, докато започне много да пари. Петър Дънов препоръчва следната схема на приложение – първия ден се държи 5 мин., втория – 10 и така с постепенно увеличение до петия ден, когато сместа се оставя за 25 мин. върху челото. След това се прилага за още 4 дни като постепенно се стига отново до 5 мин. Вътрешно билката се приема, като 1/3 ч.ч. настърган хрян се смесва със сока на 3 лимона. Пие се по половин чаена лъжичка 30 мин. след закуска до отшумяване на проблема. При хроничен синузит лечението може да продължи 3-4 месеца. Като профилактика сместа се пие всяка пролет и есен още в самото начало на сезона или дори малко преди него.
- Лайка: Най-често при синузит билката се прилага чрез инхалации. 1 супена лъжица от цветовете се поставя в литър вряла вода, като парите се вдишват през носа и се издишват през устата в продължение на десетина минути. Към сместа за инхалации може да се прибави и лъжичка сода бикарбонат. Лайката оказва лечебно действие върху възпалените синуси и ако се приема като чай. Чаена лъжица цветове, запарени за десет минути в чаша вряла вода облекчават напрежението в назалните кухини. Активните вещества в лайката помагат за отбъбване на секрета, за неговото отделяне и по-бързо изхвърляне от организма.
- Риган: Когато се използва за лечение на синузит, тази билка е най-ефективна като масло. То има антибиотични, антивирусни и противогъбични свойства. Вдишването на изпаренията от няколко капки във вряла вода помага за пречистване на назалните кухини и за освобождаване на натрупания секрет. Процедурата се прави ежедневно до отминаване на инфекцията. Маслото от риган може да се приема и вътрешно по 2-3 капки в чаша вода два пъти дневно или като капките се сложат директно под езика.
- Куркума: Куркумата не се среща естествено по нашите ширини, но пък може да бъде намерена във всеки магазин. Веществото куркумин води до набъбване на назалната лигавица и до по-бързо изчистване на носните кухини. Има няколко начина, по които може да бъде използвана. Единият е като 1 ч.л. куркума на прах се разтвори в чаша топло мляко с малко мед. Напитката се приема в продължение на седмица. Билката може да бъде разтворена и в чаша топла вода, с която се прави гаргара по няколко пъти на ден. Лечебен ефект има и смути, приготвено от 5 см корен от куркума, 1 лимон, 1 лъжица мед, щипка лют червен пипер, банан и половин чаша вода. Всички съставки се смилат в блендер и сместа се пие по веднъж дневно за няколко дни.
АЛТЕРА.БГ социални медии